Connect with us

Film

Apples

Published

on

Yunan sinemasından izlediğim filmler arasında Theo Angelopoulos’un yönettiği, aklımda müziği ile yer etmiş Sonsuzluk ve Bir Gün filmi ve Yorgos Lantimos’un izlerken beni huzursuz eden Köpek Dişi , Lobster var.  Özellikle Lantimos’un bu da ne şimdi dedirten, koltuğunuzda yer değiştirmenize neden olan filmlerini bir ara seyretmenizi tavsiye ederim. Gelelim yönetmen Christos Nikou’nın ilk uzun metrajlı filmi olan ve 2021 yapımlı Apples filmine Tuhaf diyebileceğimiz bir konusu var desem de, uzun süredir evlere kapanmak zorunda kaldığımız pandemi dönemini düşününce tuhaflık bunun neresinde diyorum kendi kendime.

Distopik bir salgın düşünelim ama bu salgın ölüm ile sonuçlanan salgınlar gibi değil . Ya nasıl ? Amnezi… Ani hafıza kaybı yaşayan insanların olduğu bir ülkedeyiz. Yolda giderken , uyandığınızda, bir eğlenceden dönerken birden bire kim olduğunuzu ve geçmişinizi dönüşü olmayacak şekilde unutuyorsunuz. Bizim kahramanımızda bir gün otobüste giderken uyuya kalıyor ve uyandığında hiçbir şey hatırlamıyor. Toplum bu olayları kanıksadığından çevresindekiler tarafından bu hastalığa yakalanan kişilerin kaldığı hastaneye götürülüyor. Bir müddet kendisini almaları için akrabalarının gelmesi bekleniyor ancak uzun bir süre beklendikten sonra, kimse gelmeyince hastane tarafından “Nasıl Yaşayacağını Öğrenmek” adındaki iyileştirme programına kaydoluyor. Bu programda kendisine ev ve geçimini sağlayacak kadar para veriliyor.

Tabi bu yardımlar karşılığında kahramanımız Aris’den yeni anılar yaratması ve bu anılarını polaroid fotoğraf makinesi ile ölümsüzleştirmesi bekleniyor. O gün nasıl bir anı oluşturacağı ile ilgili bilgiler posta kutusuna ses kaydı talimatı ile bırakılıyor. Aris de bu anıları oluşturmak için harekete geçiyor. İlk anıları oluşturmak çok kolay oluyor. Örneğin bisiklete binmek çünkü bisiklete binmek unutulmaz. Parkta oynayan çocukların bisikletini alıyor, bir iki tur atıyor ve bisikletle fotoğrafını çekiyor. Evet ilk anısı hazır. Bu anılara dair oluşturduğu fotoğraflar ne mi oluyor ? Zaman zaman doktorları evine giderek bu fotoğrafları kontrol ediyor ve program dahilinde hareket edilmiş mi ona bakıyor.

Buraya kadar normal seyir izleyen film kadın karakterimiz Anna’nın filme dahil olması ile birlikte yavaş yavaş seyrini değiştiyor. Anna da kendisi gibi bu hastalığa yakalanmış ve o da “Nasıl Yaşayacağını Öğrenmek” programına dahil olmuş birisi. Tek farkı Anna’nın ondan bir anı öncesinde hareket ediyor olması. Bundan sonrası anlatılamaz izlenir 🙂 Unutmak mümkün mü ? Elmanın ne anlamı var ? Küçüklüğümden hatırladığım daha dün annemizin şarkısının melodisi de filmde ne arıyor ? ve daha fazla sorunun cevabı filmi seyrettiğinizde sizi bekliyor olacak.

.

Aris’in içinde bulunduğu karmaşık duygu durumu ve sonrasında birden bire aslında hayattan kopmadığını, için için yaşadığını gösteren sahneler başarılı şekilde aktarılmış. Aris’in içinde bulunduğu ruh haline uzaktan bakıp onunla tam olarak iletişim kuramasak da film boyunca birazda merak duygusu ile filmin içinde kalmayı başarabildim.‘’Tuhaf’’ bir film izlemek isterseniz ve elmalar bu filmin neresin de derseniz izlemeyi ihmal etmeyin derim:)

@gezipduru_ys

@okumali_ys

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading