Connect with us

Genel

NUTUK

Published

on

Kısa bir itirafla giriş yapalım…Bu muazzam eseri, yeni okuyup bitirmiş olmanın verdiği huzursuzluğu çok fazla hissetmekle birlikte bitirmiş olmanın verdiği iç huzuru yaşamak ayrı bir güzel.

Büyük Ata’nın kaleme aldığı ve başta biz Türk Milleti’ne ders niteliğindeki bu eseri bağımsızlık mücadelesi veren tüm insanlık için büyük bir katma değer olmakla birlikte tarihe kanla yazılmış bir destandır da. Böyle büyük bir eser hakkında ne söylenebilir ki ! İlk başta ve bence en önemlisi askeri bir deha. Şunu da ekleyebilirim Türk Milleti’nin ATATÜRK’ü olması bizim açımızdan paha biçilmez bir hediyedir.

Nutuk’un hemen her sayfasında mücadele ile geçen yılların izleri var. Sayfaları çevirdikçe öncelikle ihanetleri, sonrasında vatanı satanları ve vasıfsız,vizyonsuz insanların ülkeyi nasıl uçuruma dört nala sürdüklerini okurken diğer tarafta vatansever evlatların en zor şartlar altında ülkemizi nasıl savunduklarını ve savunma sürecinde başta Atatürk’ümüzün yol gösterici dehası olmak üzere nice yöneticinin, askerin vatan savunmasında dahiyane tavırlarına eşlik ettim.

NUTUK içinde benim için okuduğum her cümle anlamlı olmakla birlikte buraya sadece şu alıntıyı yapmak istiyorum.

”Efendiler, bu vesileyle, muhterem milletime şunu tavsiye ederim ki, sinesinde yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki asil cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an feragat etmesin !” Sy 445

İyi ki ATA’mızsın.

Benim gibi geç kalmış olsanız da mutlaka okuyun ve okutturun. Genç dimağlar için sadeleştirilmiş versiyonuna https://www.iskultur.com.tr/gencler-icin-fotograflarla-nutuk.aspxlinkten ulaşabilirsiniz.

Haziran 2022

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .