Connect with us

Gezi

Norveç-Preikestolen Uçurumu

Published

on

Eylül 2023

Norveç, Kuzey Avrupa turumuzda bizi en çok etkileyen ve ilerleyen dönemde dönüp tekrar gitmek istediğimiz yerlerin başında yer aldı. Yediğimiz, içtiğimiz ve gezdiğimiz yerler ki biri dışında-onu hemen anlatacağız- şimdilik bize kalsın diğerlerini sonra ki yazılarımızda paylaşacağız. Bugün size anlatmak istediğimiz Norveç’in zorlu tırmanış noktası olan uçuruma çıkış maceramız ve yolda gördüğümüz enfes manzaralar.
Norveç’in Stavanger bölgesinde yer alan Pulpit Rock diğer adıyla Preikestolen uçurumuna doğru yola koyulurken hava kapalı ve çok yağmurluydu. Zemin ıslak ve kaygandı. Tırmanış bizi zorlayacaktı ama ne olursa olsun buraya kadar geldik aklımızda kalmasın dedik ve yola çıktık. Ama doğa harikası ne yolmuş!!! Yolun sonuna varana kadar dört mevsimi yaşadığımız bir zaman dilimi… Sonuç; manzaraları ve uçuruma geldiğimizde gördüğümüz fiyort manzarasıyla gözlerimiz serotonin salgıladı. O da ne demekse ama başka tarif bulamadık 🙂
Dünyanın en muhteşem manzara izleme noktaları arasında yer alan bu uçurum ve çevresi, 604 metre yüksekliğinde bir kaya parçası. Evet zirveye ulaşmak çok meşakkatli ve yorucu ama sonuç kesinlikle mükemmel.
Eğer olur da yolunuz buraya düşerse sizi neler bekliyor olacak bakalım. Uçuruma doğru yol alırken büyük basamaklardan, ıslak kaygan zeminlerden, kısmen korunaksız alanlardan dikkatlice ilerlemek zorundasınız. Yaklaşık 90 dakika kadar yüksek bir eforla çıkacağınız yerlerde küçük göletler, muazzam bir gökyüzü, yeşillikler, çoğu zaman sessizlik size eşlik ediyor olacak.

Neyse anlat anlat nereye kadar … Buradan sonra fotoğraflar size eşlik etsin. Gözünüze şenlik olsun:) Bu arada gözümüzün pikseli yapılan hesaplamalara göre 324 megapiksel…Makinenin gördüğünün kaç katı pikselle bu yerleri gördüğümüzü düşünürsek gerçekten unutamayacağımız manzaralarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

 

Geri dönüş yolumuz iki buçuk saat kadar sürdü. Dura, otura, keyif yapa yapa aşağıya indik. Ayaklarımız ve sonraki günlerde bacak kaslarımız çokça ağrısa da günün sonunda iyi ki dediklerimiz arasında her zaman yer alacak bir yol anısı kaldı bize. Bu arada yukarı çıkıp aşağıya inerken dört mevsimi yaşadık demiştik. Bir de gördüğümüz güzelliklerin üzerine gökyüzünün kızıllığı içinde gök kuşağını görerek günü bitirmek ayrı güzeldi.

Daha nice güzellikleri paylaşmak dileğiyle. Hoşça kalın, keyifle kalın, gezerek mutlu kalın 🙂

 

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading