Connect with us

Gezi

Polonya-Auschwitz Toplama Kampı

Published

on

Polonya-Auschwitz Toplama Kampı

Uzun zamandır gezi listemizin başında yer alan Polonya –Krakow’u ziyaret etmek niyetindeydik. Yakın zamanda yolumuz nihayet oraya düştü ve sözün bittiği, ölümün kol gezdiği utanç abidelerinin en başında yer alan Auschwitz Toplama Kampı’na gittik. Günümüzde kamp denilince genel olarak kültürel etkinlikler, yanında deniz, kum, güneş, eğlence gibi  şeyler aklımıza gelir ama burası bilindiği üzere öyle değil.

Bilmeyenler, ilk kez duyanlar için kısa bir girizgah yapıp fotoğraflarımıza geçelim.

İlk kurulan ana kamp Auschwitz I Polonya’nın Kraków şehrinin 60 km batısında, küçük bir şehir olan Oświęcim’in güneybatısında, Auschwitz II Oświęcim’in 3 km batısında Brzezinka(Birkenau) köyünde, I.G. Farben, Krupp, Siemens gibi fabrikalar için yapılan Auschwitz III ise Oświęcim doğusunda Monowice (Monowitz) köyünde inşa edilmiş.

Auschwitz-Birkenau’ya tüm Avrupa’dan 1,3 milyon insan yerleştirilmiş. Bunların, 1 milyonu Yahudi olmak üzere 1,1 milyon insanın öldürüldüğü tahmin ediliyor. Yaklaşık 900.000 kişi kampa geldikleri anda doğrudan gaz odalarına gönderilmiş ya da vurularak öldürülmüş. Kalan 200.000 kişi, hastalık, eksik beslenme, kötü muamele, tıbbi deneyler nedeniyle ve daha sonra gönderildikleri gaz odalarında ölmüş. Ortalama 6 ay içinde ölen tutsaklar, en ağır şartlarda günde en az 10 saat çalıştırılmış, gaz odalarına gönderilirken, saç kesme, ceset toplama, yakma gibi işlemleri de yine kendileri yapmışlar.

İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Auschwitz, eski adıyla Oscwinchim, yarısı Yahudi olan 14 bin kişinin yaşadığı sakin bir kasabaymış. Auschwitz ismi, Holokost sürecinde kurban olanların ve dolayısıyla II. Dünya Savaşı’ndaki Nazi dehşetinin sembolü olmuş. Bu kamplarda, Yahudiler, Çingeneler, eşcinseller gibi Nazilerin düşman ilan ettikleri gruplar başta olmak üzere 6 milyon kişi ölmüştür. (Bu rakamlar kaynaklara göre değişiklik gösteriyor.)

1979 yılında UNESCO’nın İnsanlığın Kültür Mirası listesine eklenen bu iki kampın kalıntıları ve Yahudi mezarlığı, Auschwitz-Birkenau Devlet Müzesi ve Holokost anma mekânı olarak kamuya açılmış.

Arbeit Macht Frie- Çalışmak Sizi Özgürleştirir. Bu tüm toplama kamplarının girişinde yazan  cümledir. Bakalım ne kadar özgürleşmişler !!!

Başta da dediğimiz gibi sözün bittiği yerdeydik. Boğazda bir yumru, insan insana bunları nasıl yapar ve insan dünya üzerinde var oldukça şeytana ne gerek var ki gibi sorularla oradan ayrılıyoruz.

Bir başka yazımızda görüşmek dileğiyle. Bizi, gezipduru_ys  instagram hesabımızdan takip etmeyi unutmayın 🙂

Aralık 2023

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading