Connect with us

Gezi

Lale Festivali/Göztepe 60.Yıl Parkı

Published

on

İstanbul’un yol kenarlarının laleler ile bezendiğini görünce artık park ve bahçelerdeki renkgarenk laleleri görme ve güzelliklerin fotoğrafını çekme zamanımızın geldiğin anladık. Lalelerin sunduğu görsel güzellikleri görmek için Anadolu yakasından ayrılmadan, çok da kalabalıklar içine karışmadan nereye gidebiliriz diye düşünmeye başladık. Kısa bir araştırma sonucunda  hedefimiz belli oldu. Göztepe 60.Yıl Parkı.

Sabah erkenden kalkıp klasikleşen kahvaltımızı Parfe Mio’da yaptık ve ardından renk cümbüşü içindeki laleleri görmek adına yola koyulduk. Parka vardığımızda daha arabayı park etmeden ben heyecanlanmaya başladım. Şeker verilen çocuk nasıl bir mutluluk yaşar ve bunu gözlerinden anlarsanız laleleri uzaktan gördüğümde benim de çocuklar gibi gözlerim ışıldadı.

Öncelikle nereden başlasam dedirten bir park olduğunu söylemeliyim. Göztepe 60. Yıl Parkı 2013 yılında tematik bir park haline getirilmiş. Park içinde sadece muhteşem laleler bulunmuyor. Bunun dışında gül bahçesi, çocuklar için oyun teknesi ve farklı yaş grubundaki çocuklar için ayrı ayrı tasarlanmış oyun alanlarını içeren yemyeşil bir park.

İnternette yaptığım araştırma da parkın bulunduğu alanın yıllar önce bir kadın tarafından (adına ulaşamadım ) T.C. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yeşil alan kalmak koşuluyla bağışlandığı bilgisine ulaştım. Öncelikle bu kişiye saygı ve sevgilerimi bir borç biliyorum. Beton binalar içinde bu güzel ve özel alanı bizim için park olmak koşuluyla bağışladığı için.

Küçük bir bilgi. Sayfanın en sonunda 1-30 Nisan dönemini içeren 13. İstanbul Lale Festival Programı detayları yer alıyor. Acele etmeli ve bu güzellikleri kaçırmamalı.

Adres: Göztepe 60. Yıl Parkı, Caddebostan Mahallesi, 34728 Kadıköy/İstanbul

Şimdi sıra geldi fotoğraf ve video görüntülerine.

 

 

 

 

13. İSTANBUL LALE FESTİVALİ PROGRAMI
Etkinlik AdıTarihSaatYer
13. İstanbul Lale Festivali Açılışı03.Nis.1814:00Emirgan Korusu
Dünyanın En Büyük Laleden Halısı Tanıtım Programı11.Nis.18 12:00Sultanahmet Meydanı
Lalenin Hikayesi Sergisi – İLAV3 – 30 Nisan 2018İstanbul Lale Vakfı, Sergi Salonu Emirgan Korusu
VUSLAT: Cemre ve Lale Sergisi – İSMEK 5 – 20 Nisan 2018Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi
İstanbul Lale Kupası9 – 15 Nisan 2018Maltepe Sahil Spor Tesisleri
ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası
İstanbul Lale Festivali24 – 29 Nisan 2018Maltepe Sahili
Plaj Futbolu Turnuvası
Emirgan Korusu Etkinlikleri1 – 30 Nisan 2018 11:00Emirgan Korusu
19:00Beyaz Köşk Bahçesi
Kadıköy Göztepe 60.Yıl Parkı Etkinlikleri1-30 Nisan 201811:00Kadıköy Göztepe
19:0060. Yıl Parkı
En Güzel Lale Fotoğraf YarışmasıEmirgan Korusu

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .