Connect with us

Film

İlk Gün 2001

Published

on

Yönetmen: Antoine Fugua

Oyuncular: Denzel Washington

Ethan Hawke

Scott Glenn

Yapım Yılı: 2001 ABD

Süre: 117 dk

İMDb  7,7/10

Film narkotik dedektifi olmak isteyen genç polis memuru Jake Hoyt’un (Ethan Hawke) ünlü narkotik dedektifi Alonzo Harris ile (Denzel Washington) tanışması ile başlıyor.

Hoyt idealist ve akedemide kendisine öğretilen her türlü kurala uyan ve uyulmasını isteyen bir karakterken Alonzo tam tersine sokak kanunlarına göre hareket eden ve edilmesini isteyen  biridir. Film boyunca bu iki kişinin olaylara bakış açısı ve çatışmaları anlatılıyor.

Alonzo, Rus mafyasının bir elemanını öldürdüğünden mafya yaşaması için kendisinden 1 milyon dolar ister. Alonzo nakit olarak bu parayı ancak yakından tanıdığı eski bir polis muhbiri olan uyuşturucu satıcısı Roger’dan temin edebileceğini düşünür. Alonzo polis teşkilatının en üst yöneticilerinde arama izni alır ve ‘’Dostu Roger’ın’’ evini basar. Sahte bir çatışma süsü vererek Roger’ı öldürür. Ancak olaylar idealist Hoyt yüzünden karışır. Karışıklığı kim ve nasıl çözecek, gerisini de filmi izleyerek görebilirsiniz.

 

Denzel Washington. İlk kez kötü adam rolünde izlediğim filmi. Kalıplarının dışında bir karakteri çok başarılı bir şekilde canlandırmış. Bu filmdeki rolüyle Denzel Washington En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanırken, Ethan Hawke da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscarı’na aday olmuş.

 

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply