Connect with us

Film

A Woman Under the Influence

Published

on

 Yönetmen  : John Cassavetes

 Çıkış tarihi: 18 Kasım 1974

 A Woman Under the Influence da  yönetmenin eşi Gena Rowlands ile ünlü aktör Peter Falk üç çocuğu olan orta sınıf bir Amerikan ailesi ile karşımıza çıkar. Yazının sonunda söyleyeceğimi şimdi söylemek istiyorum …Tuhaf davranışlar sergileyen ve akıl sağlığı giderek bozulan bir kadını oynayan Gena Rowlands’ın performansı tüm zamanlar içinde izlediğim en iyi performslardan biriydi.

Mabel Longhetti (Gena Rowlands) Los Angeles’lı evine ve çocuklarına çok bağımlı bir ev kadınıdır, kocası Nick ise(Peter Falk) bir inşaat ekibinin şefidir.

Mabel,  eşini çok sever onu mutlu etmek için elinden geleni yapmaya çalışır ama zaman zaman  davranışları tuhaflaşır. Çok konuşur, anlamsızca güler, anlam veremediğimiz el, kol hareketleri yapar,maniktir. Eşinin  arkadaşlarına göre Mabel delinin tekidir. Nick bunu kabul etmek istemese de sonunda ne yapacağını bilmez durumdayken Mabel’i akıl hastanesine yatırır. Kimseye zararı olmayan sadece toplum içinde uyumsuz olduğu düşünülen Mabel’e toplum içinde nasıl uyumlu olunur !!! o öğretilmeye çalışılır. Sonrası mı? Devamını filmi izlediğinizde göreceksiniz.

 

Kadının toplum içinde ev hanımı ya da anne kalıpları içinde tek tipleştirilmeye çalışılması, uyumsuz görülenlerin  törpülenerek uyumlu !!! hale getirilmesini anlatan mesajları olan bu filmi ve tabi ki başta yazdığım şekilde Mabel’in performansını izlemenizi tavsiye ederim.

Mayıs 2023

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .