Connect with us

Film

Ateş Arayışı

Published

on

Günümüzden binlerce yıl önceye giderek bugün bir çakmakla hemen erişebildiğimiz ateşe ulaşmak için insanların başından nasıl maceralar geçtiğine tanıklık etmek isterseniz filmi izleyebilirsiniz.

La Guerre du feu,  Jean-Jacques Annaud tarafından yönetilen , Gérard Brach tarafından yazılan ve Everett McGill, Ron Perlman , Nameer El-Kadi ve Rae Dawn Chong’un oynadığı Kanada-Fransa ortak yapımı bir film. 1981 yapımı olan bu film sadece ateşe ulaşmayı değil, insanın iletişimine ve yeme-içme- üreme eylemlerine de değiniyor. Film, En İyi Makyaj dalında Akademi Ödülü ve BAFTA Ödülü ile En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında César Ödüllerini kazanırken, 5. Genie Ödülleri’nde film yedi kategoride aday gösterilmiş ve beş kategoride ( En İyi Kadın Oyuncu , En İyi Kostüm Tasarımı , En İyi Kurgu , En İyi Ses Kurgusu , En İyi Genel Ses ) ödül almış.

Filmin konusuna gelince; Mağara adamlarının/ kadınlarının yaşadığı alanda ateşin sönmemesi için sürekli ateşin başında ateş koruyucuları vardır. Ateşle yemeklerini pişirmekte, ısınmakta ve en önemlisi çevrelerinde gezinen yabani hayvanları kendilerinden uzak tutmaktadırlar. Bir vakit başka bir kabile ile savaşırken ateş yanlışlıkla söner. Dehşete kapılan kabile üyeleri, içlerinden üç kişiyi seçerek onlara ateşi bulma görevini verir. Bu üçlü yolculukları sırasında başlarından felaket eksik olmaz. Yabani hayvanlardan kaçmak, yamyam kabilelerin elinden kurtulmak zorunda kalırlar. Yamyamların elinden kurtulurken de onların elinde tutsak olan genç bir kadını da kurtarırlar. İlk başta onu yanlarına almak istemeseler de zamanla kadın da onların kabilesinin bir üyesi olur.

 

 

 


Dörtlü uzun yolları arşınlarken bir vakit sonra genç kadının kabilesine denk gelirler. Kabile üyelerinin aşağılamalarına maruz kalırlar ama üç erkek bir yandan da damızlık olarak kullanırlar. Bunun yanında, ateş yakma bilgilerini bir el matkabı ile bu üçlüden birisine gösterirler. Bu bilgiyi de öğrendikten sonra bir gece yarısı ateşi de alarak kaçarlar. Meşakkatli bir geri dönüş yolculuğundan sonra ateşi kendi kabile üyelerine götürürler. Neşe içinde ateş elden ele geçerken suya düşer ve söner. Büyük bir hüsran yaşayan kabile umutsuzluk içinde oturup bekler. Filmin sonunu anlatmayalım ki en son sahnede güzel bir  sürpriz de bekliyor.

İyi seyirler.

Ekim 2023

 

 

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading