Connect with us

Film

American History X (Geçmişin Gölgesinde)1998

Published

on

Oyuncular: Edward NORTON, Edward FURLONG, Avery BROOKS

Yönetmen: Tony KAYE

Oyuncular: Edward NORTON, Edward FURLONG, Avery BROOKS

Yapım: 1998 – ABD

Süre: 119 dakika

imdb  8,5/10

Derek Vinyard, babası zenciler tarafından öldürülen bir Neo-Nazi’dir. Kardeşi Danny ise abisinin izinden giden, onun kadar cesur ve atılgan olmasa da ırkçı bir Nazi’dir. Derek için her şey babasının ölümünden sonra şekil almaya başlar. Derek faşizan hareketleri destekleyen bir gruba üye olur. Bir süre sonra bu grubun lideri olarak grup ile birlikte çeşitli eylemler yapar.

Bir gece herkes uyurken bir grup zenci Derek’in arabasını soymaya kalkar, bunun üzerine üç zenciyi öldürür ve tutuklanarak hapse gönderilir. Filmin en etkilendiğim sahnelerinden birisidir bu öldürme sahnesi. Zencinin  ağzını kaldırıma dayamasını söyleyen Derek feci bir şekilde öldürür soyguncu genci. Kırılan çene kemiği sesi hala kulaklarımdadır.

Danny gördüğü bu sahneler karşısında gözlerine inanamazken Derek yaptıklarından o kadar memnundur ki adeta yaptığı işten gurur duyarcasına polise teslim olur ve üç yıl hapis cezası alır.

Derek, hapiste kaldığı süre içinde ırkçı düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün her ırkın içinde var olduğunu fark eder. Ayrıca hapiste, beyaz ırkçı arkadaşlarının ikiyüzlülüğünü görür ki bunu da acı bir şekilde öğrenir.

Derek cezasını çekip dışarı çıktığında kardeşinin kendisinin eski hali olduğunu, ırkçılık konusunda katı fikirlere sahip bulunduğunu görür.

Onu değiştirebilecek midir ? Gerisini filmi izleyip filmin sonunda göreceksiniz

Sadece Edward Norton’un performansı için bile vakit ayırmaya değer.

İyi seyirler.

 

 

 

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply