Connect with us

Film

Apocalypse Now

Published

on

Yönetmen : Francis Ford Coppola

Senaryo : John Milius, Francis Ford Coppol

Oyuncular : Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Frederic Forrest, Albert Hall, Sam Bottoms, Larry Fishburne, Dennis Hopper

Yapımı : 1979 -ABD

Tür : Dram- Savaş

Süre : 180 dk.

IMDB : 8.4/10

Intro : The Doors “The End”

Joseph Conrad’ın “Karanlığın Kalbinde” kitabından Francis Ford Coppola tarafından uyarlanan film, tüm zamanların en ünlü savaş filmlerinden biri kabul ediliyor. Coppola, kitaptaki hikayeyi Vietnam Savaşı’na uyarlayarak, kurgu süreci yaklaşık 3 yıl ve çekimleri de on altı ay süren, müzikleri ile birlikte kült bir film ortaya çıkarmış. Aşağıdaki videodan filmin ilk giriş sahnesinden başlamak üzere ”The End” şarkısı eşliğinde bazı sahneleri izleyebilirsiniz.

Filmin konusu nedir ? Yüzbaşı Willard ve ekibinin görevi, orduda çok saygın bir yeri olan ancak daha sonra her ne oldu ise Vietnam’da Amerikan ordusuna isyan eden ve vahşi bir orman kabilesini yöneten, kabilenin gözünde tanrılaşan Albay Walter Kurtz’ü öldürmektir.

Willard’a yola çıkmadan Kurtz’ hakkındaki bilgileri içeren bir dosya teslim edilir ve yol boyunca Willard bu dosyayı okur. Ancak bu kadar üstün başarılara sahip bir subayın nasıl bu şekilde bir haine dönüştüğünü anlamakta güçlük çeker. Ancak Vietnam’ın derinliklerine doğru ilerledikçe yaşadıkları, tanık olduğu olaylar ve can kayıpları ile savaşın acımasızlıkları karşısında yavaş yavaş insanlıktan nasıl çıkılabildiğini anlıyor ve Willard’ın Kurtz’a sempati duymaya başlıyor.

Kurtz’ün izini süren Willard, gün geçtikçe öldürmek için görevlendirildiği kişiye benziyor.

Marlon Brando filmin son 45 dakikasında kamera karşısına çıkıyor ki onun sahnelerinde ordu içinde görevini başarılı şekilde yapan bir subaydan vahşetin hüküm sürdüğü bir kabilenin başına nasıl geçtiğini ve orada nasıl ilahlaştığını izliyoruz.

İkinci kez izlediğim bu filmi bakalım üçüncü kez ne zaman izlerim.

İyi seyirler.

@gezipduru_ys    @okumali_ys

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading