Connect with us

Film

Wall-E 2008

Published

on

Yayın tarihi: 21 Haziran 2008 (Los Angeles)

Yönetmen:  Andrew Stanton

Film müziği: Down to Earth

Türü: 3D animasyon film

1 saat 44 dakika

8,4/10  IMDb

İnsanlar tarafından harap edilmiş kirli bir dünya ile başlar fim. İnsanlar, hoyratça kullandığı çevrenin bir zaman sonra yaşanmaz hale gelmesi ile birlikte bir şirketin inşa ettiği uzay gemileri ile dünyayı terk ederler. Kirlenmiş bu dünyayı temizleme görevi sevimli bir robota,  Wall-e’ye verilir. Gezegende tek başına uzun süre kalır ancak bir gün gezegene Eve adında bir arama robotu gönderilir. Wall-e, Eve’e aşık olur ve macera başlar.

Bu arada yıllarca hareketsiz duran tembel/pis insanlarsa her geçen gün obezite sorunları ile karşılaşır, yan yana otururken dahi birbirlerinin yüzüne bakmadan bir ekran aracılığıyla iletişim kurar ve yiyecekleri yemekten giyecekleri renge kadar her şeyin yönetildiği otomatik bir gemide hayatlarını sürdürürler.

Film insanların tüketim çılgınlığına, teknolojinin esiri olarak iletişimden ne kadar uzak düştüğüne, ruhlarının/bedenlerinin tembelliğine ve bunun sonuçlarına güzel bir yorum getiriyor.

 

İnsanların robotlaşması, robotların insanlaşması. Keyifli bir o kadar da düşündürücü bir animasyon.

Wall-e, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Orijinal Puan, En İyi Orijinal Şarkı, Ses düzenleme ve Ses Karıştırma ve En İyi Animasyon Akademi Ödüllleri için aday gösterilmiş ve BBC tarafından ”21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi” çalışmasında 29. sırada yer almış. Filmin ana karakterlerinde Ben Burtt tarafından tasarlanmış olan beden dili ve robotik sesler kullanılmış.

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply