Connect with us

Film

Bayan Daisy’nin Şoförü 1989

Published

on

Yönetmen : Bruce Beresford

Oyuncular : Morgan Freeman
Jessica Tandy
Dan Aykroyd
Patti Lupone
Eshter Rolle

Yapım Yılı : 1989 ABD

Türü : Drama

Imdb 7.4/10

Bayan Daisy Werthan (Jessica Tandy), iyi bir yaşam standardı olan ancak kendisini zengin olarak görmeyen ve gençken yaşadığı yoksulluk dolu günleri unutmayan yaşlı ve huysuz bir kadındır. Oğlu, Hoke Colburn’ü (Morgan Freeman) annesinin şoförü olarak işe alır. Fakat Daisy bir şoför istememekte Hoke’un kötü birisi olduğunu, hatalı ve eksik işler yaptığını düşünmekte, her fırsatta terslemektedir. Farklı kişiliklere sahip bu iki insan mevsimler akıp gittikçe ortak noktalarının aslında ne kadar çok olduğunu anlar ve film hüzünlü/düşündürücü bir şekilde sona erer.

 

Morgan Freeman ve Dan Aykroyd’un Oscar’a aday olmalarının yanı sıra film, en iyi film dahil 4 dalda Oscar sahibi. Ayrıca Jessica Tandy’e en iyi kadın oyuncu ödülünü getiren Bayan Daisy’nin Şoförü, emektar oyuncuya ‘’Oscar kazanan en yaşlı oyuncu’’ünvanını da kazandırmış durumda.

Dostluğa, iyiliğe, sevgiye ve yaşlılığa dair güzel bir film. En son sahne çok dokunaklı bir o kadar da anlamlı.

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .

Continue Reading
Click to comment

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply