Connect with us

Kitap

PARTICLEFEVER

Published

on

Belgesel sevenler için güzel bir alternatif ParticleFever.

Tabiat ve evren üzerine nice belgesel yapılmış, tabiatın  ve evrenin kanunları, düzenlilikleri veya düzensizlikleri incelenmiş neticesinde insanın sınırlı bilgi birikimi doğrultusunda belgeseller aracılığı ile bu bilgiler bizlere aktarılmıştır. Her geçen gün teknolojide yaşanan gelişmeler bir önceki bilgiyi geçersiz kılmakta ya da mevcut bilgileri daha ileriye taşıyarak yolumuza ışık tutmaktadır.

Bu şık tutanlar içinde beni en çok etkileyen belgesellerden biri son günlerde izlediğim ParticleFever oldu. CERN nedir ? Neden kurulmuştur ? Birbiriyle çok fazla çekişmesi olan devletlerden yüzlerce insanın ortak bir amaç için bir araya gelmelerinin nedeni nedir?  Bunlar ve daha fazlası hakkında bilgi almak ve konunun detaylarına inebilmek için bu belgeseli seyredebilirsiniz.

Belgesel 2007 tarihi ile başlıyor. Devasa platformu ve Büyük Hadron Çarpıştırıcısını görmek bile heyecan verici. Yeni bir çağ başlayacak ve biz bunun ilk kanıtlarını görebilecek olanlar arasında mı olacağız düşüncesi ile şevkle, istekle, karınca gibi çalışan insanlar…İzleyin, izlettirin.

CERN ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://evrimagaci.org/cern-evrenin-sirlarini-arayan-avrupa-nukleer-arastirma-merkezi-8929

Keyifle ve ilgiyle izleyebileceğiniz, arka plan da neler oluyorun cevabını kısmen de olsa cevaplayacak bilgilendirici bir belgesel.

Keyifli seyirler.

Ocak 2023

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .