Connect with us

Film

Kör Nokta

Published

on

Yönetmen : John Lee Hancock

Oyuncular :  Sandra Bullock, Quinton Aaron, Kathy Bates

Ödüller : Academy Award for Best Actress, Golden Globe Award for Best Actress…

Çıkış Tarihi :  20 Kasım 2009

Süre : 129 dk   İmdb: 7.7/10

Spor konusunda yeteneği olduğu bilinen ama kimsenin üstüne düşmediği Koca Mike, tesadüfler sonucu tanıştığı ve birlikte yaşamaya başladığı aile sayesinde hayatını yavaş yavaş toparlamaya başlar. Futbol koçu Koca Mike’ın beyzbolda ki yeteneğini nasıl ortaya çıkaracağını bilemezken, Sandra Bullock, Koca Mike’ın koruma içgüdüsünün yüksek olduğunu bildiğinden bunun üzerine giderek, onun oyun sırasında gelen rakipleri bir bir savurmasını ve devirmesini sağlar.

Koca Mike, ilgi ve sevgi dışında kendisine her daim destek olan Leigh Anne ve ailesi sayesinde öncelikle okul notlarını düzeltir, sonrasında da üniversiteye girer ve kendi çabası sayesinde de zaman içinde Amerikan futboluna profesyonel oyuncu olarak katılır.

Film, bir insana, kendi canından ve kanından olmasa da, akrabalık bağları bulunmasa da sevgi ve ilgiyle yaklaşmanın, onu tanıyıp anlamanın ve ona yol göstermenin bir yaşamı nasıl da düzene koyduğunu çok güzel ve çok basit dil ile anlatmış.

Sandra Bullock bu filmle 2010 yılında yapılan Akademi Ödülleri’nde en iyi kadın oyuncu dalında Oscar ödülüne ve en iyi kadın oyuncu Altın Küre ödülüne layık bulunmuş.ancak ben performansını açıkçası çok beğenmedim. Ev öğretmeni Kathy Bates’in ve özellikle evin küçük oğlu Jae Hea’in oyunculukları ise çok başarılı idi.

Son olarak bu filmin yapılmasında esin kaynağı olan ailenin fotoğrafını paylaşarak size de bizim gibi iyi seyirler diliyoruz.

Gidilecek yollar, okunacak kitaplar, izlenecek filmler sınırsız ve ucu açık. Nefes alacağımız sayı bile belli dedik. Başladık gezmeye, okumaya, gözlemlemeye… Gezdikçe çoğaldık, okudukça bilinçlendik ve izleyip, gözlemledikçe çevremizde devasa olarak nitelenen sorunları, sıkıntıları !!! minnacık görmeye başladık ve sonuç olarak birlikte huzur bulduk. İnsan bu zamanda başka ne ister ki ! Dünya ne büyük biz insanlar ne kadar küçük demeye ara vermeden devam ettik. Kim bilir hayatımızın sonuna kadar daha ne kadar çok söyleyeceğiz. Franz Kafka ne kadar güzel demiş. ‘’Ölümün olduğu bu dünyada, hiçbir şey çok da ciddi değildir aslında."Öncelikle sağlığımızın değerini bilip, kendimize iyi davranalım ve yatırım yapalım. Geze, göre ne tür yaşamlar varmış tanıklık edelim. Hayatınızı istediğiniz şekilde yaşamanız dileğiyle.Mutlu ve her zaman umutlu kalın .